Kujdes,paralajmerojne mjeket: Femrat nuk duhet ta bejne kurre kete veprim

Shkencëtarët në SHBA kanë zbuluar se larja vaginale e cila praktikohet nga shumë gra që mendojnë se i bën më të pastra, mund të jetë e rrezikshme.

Shumica e mjekëve janë kundër praktikës së larjes së vaginës me lëngje të ndryshme, pasi ajo ndryshon ekuilibrin natyror të baktereve të shëndetshme duke e bërë më të lehtë marrjen e infeksioneve.

Një sondazh i Express.co.uk ka zbuluar se 29% e 232 grave të pyetura e kryejnë këtë praktikë, ndërsa 57% kanë thënë se nuk e kanë praktikuar kurrë.

Vetëm 14% kanë pranuar se mund ta kenë bërë një ose dy herë. Ekspertët thonë se vagina është vet-pastruese dhe studimet e mëparshme e kanë lidhur praktiken e larjes me kancerin e qafës së mitrës, fertilitetit të reduktuar, infeksionet maja, sëmundje inflamatore dhe infeksion të mitrës.

Kanceri ovarian është i njohur si vrasësi i heshtur pasi gratë shpesh nuk përjetojnë asnjë simptomë deri sa sëmundja ka përparuar në një fazë ta avancuar./Syri.net

(Visited 1,385 times, 1 visits today)

You may also like...

Leave a Reply