5 Përfitime natyrore të limonit, që nga bukuria e flokeve e deri te shëndeti lëkurës tuaj!

Hidhini nje veshtrim menyrave te perdorimit te limonit ne rutinen tuaj te bukurise:
1. Trajton aknet
Perberesit antibakteriale të limonit “depërtojnë thellë në lëkurë për të absorbuar papastërtitë nga poret”. I kombinuar me pak mjaltë, i njohur më vete për vetitë antiseptike, ky trajtim mund të funksionojë për të ndihmuar në pastrimin e baktereve që shkaktojnë puçrra fytyre.
Vendosni pak mjaltë në limon dhe aplikojeni në fytyrë disa herë në javë.

2. Lufton pikat e zeza dhe njollat e erreta
Acid limonit në limon funskionon per zbardhjen e lekures .Nepermjet një topi pambuku te lyer me leng limoni aplikojenu ne zonat e prekura në lëkurë dy herë në ditë, duke e lënë atë të qëndrojë për 10-15 minuta para shpëlarjes. Perseriteni kete metode për disa muaj deri sa të vini re rezultatet.

3. Shëron plaget
Vaji esencial me limon kur deperton ne zonat e infektuara i ndihmon ata të shërohen më shpejt.

4. Ndriçon thonjtë
Futini thonjtë në një tas me ujë të ngrohtë, lëng limoni dhe mjaltë për thonj te shendetshem e te shndritshem.

5. Trajton zbokthin.
Aplikoni lëngun e limonit direkt në kokën tuaj dhe lereni për 5 deri ne 10 min pastaj shpelajeni me uje te ftohte

Burimi:remedydaily.com

©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 344 times, 1 visits today)

You may also like...

Leave a Reply